Visszatérő álmom a valóság

Egy szemeszterem a német felsőoktatásban. Én magam pedig tele várakozással és reménnyel. Ha csak fele olyan jól sülne el,mint Weimar 2005 nyarán... Nektek, akiket érdekel és magamnak emlékül arról, hogy mit sikerült kihozni ebből az egészből! Hogy mit sikerült kihozni, mit rontottam el, már tudom, tudjátok. Kezdődjön az újabb, a búcsú félév, új emberekkel és régiekkel, új élményekkel, tanulással és munkával teli. Tehát mit Erasmus in Erlangen, Teil 2.

hétfő, február 05, 2007

Időrendi kavarc

Valamit kifelejtettem: a hétvégét. Mármint a vasárnapi ebéd előtti részét. Pénteken Zsófi és Vica búcsúbulit rendeztek a Henkestrassén. Most először elgondolkodom még rajta, hogy közöljek-e itt a blogon képeket e jeles eseményről. Én ugyanis mindennemű alkoholos befolyásoltság nélkül (=ittam, de nem ártott) követtem figyelemmel az eseményeket. Érdekes volt külső szemmel, maradjunk ennyiben...
Aztán hétvégén szinte csak pihentük ki az előző hetet és a péntek estét. De Robi drágának hála, szombaton ettünk finomat: Bratwurstot, főtt krumplival és savanyú káposztával. Finom volt, mint mindig minden, ami a kezei közül kerül ki. Holnap estére búcsúzkodós vacsorára vagyok hozzá hivatalos. Kérdezte mit főzzön? Nos, aki ismer minket, tudja miért volt a válaszom egyértelmű: valami NARANCSOSAT!

Csajos este és spontaneitás

Utolsó vasárnapi ebédünk közben támadt az ötlet Zsófival, hogy bepótoljuk egyik fontos elmaradásunkat. Nem jártunk még az erlangeni Markgrafentheaterben! Eképp pedig nem lehet távozni a városból! Gyors keresgélés a neten és fél ötkor megszületik az elhatározás, hogy a 6 órás előadáson már bent ülünk. Zsófi el biciklivel, én öltözködöm, jegy van, csodás, Vica is jön, Nóra igazoltan távol - házi dogát ír - (nekem is azt kellene). A darabot önkényesen adta a sors, ez volt a hétre az utolsó, amelyik nem a stúdiószínpadon ment, hanem a szép nagy színházteremben. Címe: Königlich Bayerisches Amtsgericht. Sok jót nem ígér. Modern sitcom a bajor igazságszolgáltatásról, bajor dialektusban. Az egyetemen mi Hochdeutschot hallgattunk kérem! Mindegy, egy idő után már kezdtük érteni, miről is van szó. De mivel a színházterem látványa nagyobb élvezetet nyújtott, mint a darab és azt másfél óra alatt feltérképeztük, nomeg a jegy is olcsó volt a kakasülőre, félidőben a távozás mellett döntöttünk. A koktélozás, lévén, hogy happy hour van ilyentájt a Havannában, egyértelmű megoldásnak tűnt. Csaptunk tehát egy igazi csajozós estét. Igen, a beszélgetésünk tárgyai 99,9%-ban a pasik voltak az isteni nedűk mellett. Hogy megérte-e? Most sem váltottuk meg a világot! :)

csütörtök, február 01, 2007

I love Budapest no. 33. - avagy honvágy ellen

a Keleti

1, 2, 2, 2, 2, ?

Na, igen, a nehezén túl tehát és kielégítő eredményekkel. 1-es lett a Georg Büchner vizsgám, 2-es lett a Shoah Literatur (20 oldalas!) házi dolgozatom, 2-es lett a Methoden und Theorien der Literaturwissenschaft vizsgám, 2-es lett a Schriftlinguistik házi dolgozatom és 2-es lett a Die Englische Satire vizsgám. És sajnos a hétvégémet a német vonatkozói mellékmondattal kell még töltenem kettesben, meg az ő didaktikájával, azaz, hogyan tanítanám a magyar gimnazistáknak, merthogy erről még egy 20 oldalas értekezéssel adós vagyok az erlangeni egyetemnek. Aztán vége, meglesz mind a 6 Scheinem. Annyira jó belegondolni, hogy az összes szakelőadást és szemináriumot itt végeztem el nyelvészetből és irodalomtudományból és minden megszerzett Schein eggyel kevesebb ELTÉ-s szemináriumot és előadást jelent! A vizsgák közül egyet emelnék ki, mégpedig a mait. Én életemben nem voltam még agyilag annyira összezavarodva, mint most. Történt ugyanis, hogy elolvastam a 16-18. századi szatirikus műveket kellemes régi angol nyelvezetben, majd számot adtam a tudásomról németül, mert itt az angol előadások és szemináriumok is németül vannak megtartva (éljen az ELTE, ahol angolul megy minden az angol szakon, ami tényleg egyedülálló állítólag Európában a nyelvszakok között, mert máshol csak a nyelvórák hivatottak a nyelv elsajátítására az irodalom és a nyelvészet valószínűleg túl nagy falat lenne más európai egyetemistáknak idegennyelven). Nem mondom, akadtak problémáim, például, amikor a Gulliver utazásaiból a flying island-et fliegender Island-nak fordítottam hirtelenjében, míg le nem esett, hogy nem ilyen egyszerű, németül a sziget die Insel. Most ez lehet, hogy egyszerűen hangzik, de nem volt könnyű.
Holnap megyek utoljára dolgozni életem első igazi munkahelyére. És sajnálom a Fraunhofert is itthagyni, mint sokminden mást és sokminenki mást is. A legjobban persze Te fogsz hiányozni Adam Monostori! A röhögéseink, az egymásnak beszólásaink, a rajzaid, a haragszom-rád-időszakaink... Amikor kibeszélhettünk mindenkit, mert úgysem értették, hogy róluk beszélünk. Megszoktam, hogy ott vagy a szomszéd irodában. Köszönöm, hogy mindig segítettél, pláne az elején és mindig adtál munkát, ha nem volt, ha mást nem, hát a viráglocsolást. Hiányozni fogsz! Holm, a főnököm kedden megint rákérdezett nem maradnék-e...
De nem! (Vedd ki a labdát a kezemből! De nem! Bocsi, ezt csak Dunc fogja érteni, de muszáj volt, idepasszolt.) Megyek haza. Jövő hétvégén. És itthagyom a fél életemet. El sem tudom képzelni, milyen lesz a tudat, hogy már nem jövök vissza többet. Hogy valaki más fog lakni a szobámban. Hogy Erlangenbe már csak nyaralni jöhetek vissza. Kíváncsi vagyok Erasmus-Leute, meddig bírjuk Erlangen nélkül! Szerintem nyáron a Bergre máris visszajövünk! De persze jó is hazamenni nagyon. Egy kicsit még gyereknek lenni otthon, augusztusig, a különköltözésig. Péntekenként beülni a Mandragórába végre újra a Többiekkel. Várni a csodát Ágival. Befejezni az egyetemet, diplomamunkákat írni. Élni kezdeni, úgy felnőttesen. Veled. Végre. Lisszabon, miért vagy olyan messze? Már csak 23 nap és elkezdődik valami egészen új és ezt is Neked köszönhetem, Erlangen! Te világ közepe!